Mani ceļojumi

Kas jāzina grūtniecēm un jaunajām māmiņām par lidošanu un ceļošanu ar jaundzimušajiem

Lai vasaras atvaļinājums kopā ar ģimeni noritētu bez raizēm, Latvia Tours sadarbībā ar Rīgas Dzemdību namu par godu Starptautiskajai bērnu aizsardzības dienai ir apkopojusi virkni noderīgu padomu topošajām māmiņām un jaundzimušo vecākiem, kas atvieglos lidošanas procesu.

Lidošana dažādos grūtniecības laikos

Ja grūtniecība norit bez sarežģījumiem, lidmašīnā droši var kāpt līdz pat 27. grūtniecības nedēļai. Tomēr šajā īpašajā laikā drošība ir pirmajā vietā, tāpēc, pirms iegādāties biļetes lidojumam, ir vērts sev uzdot jautājumu – vai sagaidāmais lidojuma mērķis ir tā vērts, lai pakļautu riskam savu un gaidāmā bērniņa veselību. Īpaši par to jāpiedomā, ja lidojums paredzēts vairāku stundu garumā.

Laikā no 28. līdz 35. grūtniecības nedēļai, lai ceļotu ar lidmašīnu, pasažierei ir nepieciešama medicīniskā izziņa par veselības stāvokli un grūtniecības nedēļu. Medicīniskajai izziņai jābūt izdotai ne vēlāk kā divas nedēļas pirms izlidošanas. Būtiski – lidojumi pēc 36. grūtniecības nedēļas nav atļauti. Ja gaidāms vairāk nekā viens mazulis, tad lidot nav atļauts, jau sākot ar 34. grūtniecības nedēļu.

Rūpes par veselību arī lidojuma laikā

Līdzi jāņem visi ar grūtniecību saistītie dokumenti, ceļojot Eiropā – obligāti jābūt EVAK kartei, kas nodrošina neatliekamo medicīnisko palīdzību jebkurā Eiropas Savienības (ES) valstī. Ja jādodas ārpus ES – grūtniecēm noteikti nevajadzētu taupīt uz ceļojuma apdrošināšanas rēķina, iekļaujot tajā arī medicīnisko palīdzību.

Ārsti lidojuma laikā iesaka kājās vilkt kompresijas zeķes, turklāt labāk izvēlēties garās zeķes, kas nosedz arī augšstilbus. Somā jābūt visiem medikamentiem, ko topošā māmiņa lieto ikdienā un ko noteicis ārsts. Medikamentiem jābūt oriģinālajos iepakojumus. "Tie ir specifiski gadījumi, kad ir jābūt ārsta zīmei un jāpilda MEDA (īpašas medicīniskās prasības) forma, lai zāles varētu ņemt rokas bagāžā. Aptiekās nopērkamus medikamentus drīkst vest rokas bagāžā, ja tie paredzēti personīgai lietošanai un nav kādas psihotropās vai aizliegtās vielas.

Ja konkrētās valsts likumi paredz potēšanos pret kādu infekcijas slimību, grūtniecei noteikti jādodas uz konsultāciju pie infektologa, turklāt pirms katras potes jāizvērtē tās potenciālā ietekme uz grūtniecības norisi.

Lidošana ar zīdaini

Pirmais un galvenais noteikums – ja bērns ir dažas nedēļas vecs, doties ceļojumā ar lidmašīnu var tikai ārkārtējas nepieciešamības gadījumā. "Šādā vecumā zīdainim ir ļoti trausla imunitāte, bet lidostās, kā zināms, ik dienu apgrozās tūkstošiem cilvēku, ar kuriem zīdaiņiem vairāk vai mazāk nāksies saskarties. Pakļaut zīdaini šādam riskam nedrīkst tikai tādēļ, ka gribas pabūt ārpus valsts. Ja ļoti vēlaties doties ceļojumā, tad to vajadzētu plānot ne ātrāk kā pēc mazuļa astoņu mēnešu vecuma sasniegšanas.

Zīdaiņa sēdvieta lidmašīnā

Ja biļete zīdainim ir bez vietas ar "no seat" statusu, tad pieaugušajam pasažierim lidojuma laikā bērns ir jātur rokās, līdz ar to viens pieaugušais nedrīkst lidot kopā ar vairāk nekā vienu zīdaini.

Jāatceras, ka lidmašīnā zīdainim nav atsevišķa sēdvieta, mazulis ir jātur klēpī un jāpiesprādzē ar drošības jostām lidmašīnas pacelšanās un nolaišanās laikā. Ja bērnam rezervē atsevišķu sēdvietu (šis ir maksas pakalpojums), tad dažas aviokompānijas iesaka ņemt savu krēsliņu, taču jārēķinās, ka atsevišķas aviokompānijās bērnu/zīdaiņu auto sēdeklīši netiek pieņemti pārvadāšanai. Tālākos lidojumos iespējams pieprasīt arī šūpulīti (baby cot). Tas noteikti jādara iepriekš, un jāprecizē aviokompānijas noteikumi attiecībā uz bērna vecumu un svaru.

Māmiņai līdzi jābūt medikamentu minimumam – pret iesnām, vēdera sāpēm, paaugstinātu temperatūru. Svarīgi ir ādas kopšanas līdzekļi un arī termometrs. Visas šīs pirmās nepieciešamības preces noteikti ir arī lidmašīnas apkalpes rīcībā un droši drīkst tās jautāt, tomēr sirds būs mierīgāka, ja viss būs pie rokas.

Bērnu ratiņu pārvadāšana

Bērnu ratus var pārvadāt bez maksas, ja zīdainis ir vecumā līdz diviem gadiem, taču tiem jābūt salokāmiem vai izjaucamiem. Klients var izvēlēties, vai nodot tos kopā ar bagāžu, vai pie iekāpšanas lidmašīnā. Ja ratu izmērs neatbilst rokas bagāžas izmēriem, tos novietos pie pārējās bagāžas.

Krūts barošana lidojuma laikā

Lidmašīnai paceļoties un nolaižoties, kabīnē mainās gaisa spiediens, kas bieži vien rada ausu aizkrišanu. Daļa bērnu to pat nesajūt, bet citiem tas var radīt nepatīkamas sajūtas. Šādos gadījumos bērna barošana ar krūti vai pudelīti, veicinot rīšanas kustības, var palīdzēt pārvarēt nepatīkamo brīdi.

Lielākoties mātes izvēlas palikt sēdvietā un barot bērnu turpat, iesienot bērnus slingos vai apsedzot ar kādu lakatu vai drānu. Ja lidmašīnā ir kāda brīva rinda ar sēdvietām, māte var doties arī turp. Noteikti, nevajag kautrēties lūgt palīdzību stjuartēm, jo, iespējams, viņas var piedāvāt kādu risinājumu.

Neizdodas atrast savu ideālo ceļojumu? Viss kārtībā! Ja to šeit neredzat, tas nenozīmē, ka tāds neeksistē!

Pastāstiet mums par savām vēlmēm, zvanot +371  67 085 001 vai rakstot uz celojumi@latviatours.lv.

Latvia Tours pieredze Jums palīdzēs!